Kam drīks aizdot naudu ?

Tautas paruna vēsta – gribi zaudēt draugu – aizdod naudu. Šādi teicieni ir balstīti reālā pieredzē, taču vienlaikus turpina stereotipus, kas liedz Latvijas iedzīvotājiem sadarboties savstarpēji daudz pilnīgāk. Situācijās, kad jāuzsāk bizness vai jāpiesaista darbinieki, liela daļa latviešu labprātāk izvēlēsies sadarboties ar ārzemniekiem vai svešiem cilvēkiem nekā draugiem, radiem vai paziņām. Tas tiek darīts ar mērķi, lai nepieļautu darba un personīgo interešu sadursmi, taču ne visur tiek lietota šāda prakse. Pieredze liecina, ka citās valstīs, piemēram, Itālijā, Kosovā, Vācijā, Izraēla, ASV biznesa veidošana starp ģimenes locekļiem tiek atbalstīta un veicināta. Pirmkārt, tuviniekiem var vairāk uzticēties. Otrkārt, darbinieki strādā produktīvāk un laika gaitā no strādniekiem var kļūt par vadītājiem (ja ir potenciāls). Treškārt, lojalitāte ir nesalīdzināmi augstāka, jo ir zināms, ka nauda paliek ģimenē. Izmantojot savu sociālo kapitālu ģimenes locekļi var radīt produktu vai pakalpojumu, kas ir konkurētspējīgs, turklāt ar zemākām izmaksām, kas ir sevišķi būtiski darbības sākumposmā.

Valstīs, kurās ir augsts uzticēšanās līmenis starp draugiem un tuviniekiem iedzīvotāji dzīvo labāk, pārticīgāk un ir laimīgāki. Lai Latvija nonāktu līdz šādam līmenim ir jāpaiet daudziem gadiem un jānomainās vairākām paaudzēm, taču mums vajadzētu darīt visu iespējamo, lai šādas pārmaiņas būtu pēc iespējas ātrākas. Lai to panāktu ir jāveic izmaiņas skolu programmās, ietverot tajā informāciju par sadarbības nepieciešamību ģimenē un plašākā lokā. Paralēli ir vērts veicināt dažādu nevalstisko organizāciju veidošanu, taču tikai ar mērķi parādīt, ka sadarbība ir iespējama.

Pirms gadiem 100 ģimenes saites bija pašas svarīgākās. Lielsaimniecības veidojās tēviem, kuriem bija daudzi dēli, kas katrs iemācījās kādu amatu un varēja paplašināt saimniecības darbību. Mūsdienās, kad ir iespēja strādāt atsevišķi liela daļa to izmanto, aizmirstot, ka kopējiem spēkiem ir iespējams paveikt vairāk.

Vai aizdot naudu tuvinieki vai draugiem ? Jā, taču tikai pie nosacījuma, ka esat gatavi šo naudu arī vienkārši uzdāvināt. Ja parāds netiek atmaksāts, nevajag mēģināt to piedzīt. Parādu vajag atlaist. Ja ziniet, ka nespēsiet to izdarīt, neaizdodiet naudu, jo pretējā gadījumā sabojāsiet ne tikai draudzību, bet arī zaudēsiet jebkādu kontaktu ar cilvēku, kas būs nokļuvis nopietnās maksātspējas problēmās. Cilvēki, kas apzinās šo patiesību dzīvo labāk, dzīvo ilgāk un spēj realizēt sevi ne tikai darba tirgū, bet arī savā dzīvē. Ja Jūs gribat aizdot finansējumu cilvēkam, kas ir svešs, vai tikai paziņas līmenī, tad noslēdziet līgumu, kas paredz soda naudas, sankcijas un iespēju vērsties tiesā. Ideālā gadījumā nepazīstamiem cilvēkiem būtu jāprasa nodrošināt arī ķīlu, jo no svešajiem var prasīt parādu, nebaidoties sabojāt attiecības. No otras puses, cilvēks, kuram neuzticaties nav pelnījis finansiālu atbalstu, jo jau sākotnēji tiek pieļauts, ka viņš parādu neatmaksās.